'; if ( is_singular() ) { wp_enqueue_script( "comment-reply" ); } $favicon = get_option("themename_theme_options"); ?>

Doppler USG

Renkli Doppler ultrason yada dubleks ultrason klasik ultrason ile Doppler sisteminin birlikte bulunduğu ultrason cihazlarıdır. Renkli Doppler ultrason kan akımının yönü ve hızı, damarların yapısı hakkında bilgi verir. Sistem beraberinde klasik siyah beyaz ultrasonuda içerdiği için, bir ultrasonun yapabildiği bütün incelemeler dahil, damarla hakkında fizyolojik ve anatomik bilgi edinilebilir. Bu sayede damarların çapı, diğer dokularla olan ilişkisi, damar duvarının yapısı ve akan kanın debisi ve hızı hakkında nesnel bilgi edinilebilir.

Klasik yada tıptaki adı ile B-mode ultrason tıpkı bir radar cihazı gibi dokulara ses dalgaları gönderir ve ses dalgaları dokuların yoğunluğuna göre geri yansır. Yansıyan bu ses dalgaları cihazın bilgisayarı tarafından iki boyutlu siyah ve beyaz hareketli görüntülere çevrilir.

Doppler ultrason ise hareket eden cisimlerden yansıyan ses dalgalarınından elde edilen bilgiye göre görüntü elde edilir. Hareket eden cisimler kan hücreleri olduğu için, akan kan hücrelerinin hızı ve yönü bilgisayar tarafından yine iki boyutlu, ancak kanın akış yönünen göre renklendirilmiş canlı görüntülere dönüştürülür.

Damarlar için renkli Doppler ultrason ultrason yapılıyor iken doktor bu her iki özelliğide kullanır. B mode ultrason damarların yapısı, Doppler ultrason ise damardan akan kanın yönü, hızı ve debisi hakkında bilgi verdiği için, dolaşım sisteminin incelenen bölgesi hakkında ayrıntılı bilgi edinilmiş olur.

Renkli Doppler ultrasonun kullanım alanları:

  • Karotis (Şahdamar) hastalıkları
  • Bacak damarlarının hastalıkları
  • Kol damarlarının hastalıkları
  • Derin ven trombozu,
  • Varis ve venöz yetmezlik
  • Anevrizmalar

Ultrason ülkemizde damar cerrahlarının bazıları ve radyologlar ve damar laboratuvarı teknisyenleri tarafından yapılmaktadır.

Genelde ultrason incelemesi ortalama 30 dakika sürer ve özel bir ilaç gerektirmez.

All Our Services

Aenean commodo ligula eget dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

MR

MR(Emar) yeni görüntüleme teknolojileri arasında en etkileyici ve ...

Read More

Tomografi

Röntgende ışınlarını, vücudun herhangi bir düzleminde odaklaya...

Read More

Doppler USG

Renkli Doppler ultrason yada dubleks ultrason klasik ultrason ile Dopp...

Read More

Normal USG

Himzet İçeriği...

Read More

USG

Ultrasonografi, iç organların kulağın işitemeyeceği kadar yükse...

Read More

Mamografi

Düşük doz X-ışını kullanarak görüntü elde edilen mamografi, ...

Read More

The footer area here is fully widgetized, with widgets appearing in one, two, as well as three columns. Insert as many as you’d like, or none at all; it’s completely up to you.